Ресурси відкритого доступу

876 переглядів

Оновлено: 07.02.2024


Ресурси відкритого доступу (Open Access) – це наукові бази даних, користування якими не потребує ліцензійних угод та передплати. Ресурси із цих баз доступні відкрито, дозволяється їх вільне використання, поширення та відтворення з науковою чи навчальною метою на будь-якому носії, за умови, що оригінальний твір правильно цитується.

 

B

BASE одна з найпотужніших систем пошуку академічних ресурсів відкритого доступу (OAI-PMH), представлених в Інтернеті, що підтримується бібліотекою університету Білефельда. Більш ніж 28 млн. повнотекстових документів з 1837 джерел з різної тематики, починаючи з 2004 р.

Bioline International  бібліотека наукових журналів з bioscience, що видаються в країнах, що розвиваються. Це некомерційний науковий видавничий кооператив, який надає відкритий доступ до якісних дослідницьких журналів, що публікуються в країнах, що розвиваються.

C

CiteSeerx (бета-версія) – потужна пошукова система, електронна бібліотека та репозитарій повних текстів наукових публікацій з комп’ютерних наук та інформатики (понад 750 тис. документів). Містить широкий спектр додаткових можливостей з аналізу автономного індексу цитування (Autonomous Citation Indexing – ACI), пошуку та аналізу статей.

Chemindustry – потужна пошукова ситема в галузі хімічної промисловості та суміжних з нею галузей. Надає доступ до катологу веб-сайтів (близько 45 тис. організацій), бази даних журнальних статей у вільному доступі, матеріалів, звітів та досліджень ринку хімічної промисловості, останніх наукових новин.

E

Europeana – Європейська цифрова бібліотека – інтернет-портал, який надає доступ до більш ніж 14 млн. текстів, аудіо, відео, та інших оцифрованих об’єктів від 1500 європейських бібліотек, музеїв та інших організацій. Започаткований у 2008 році під егідою Єврокомісії на базі Національної бібліотеки Нідерландів.

F

Free Patents Online – одна з найпотужніших патентних пошукових систем у відкритому доступі, яка надає доступ до американських, європейських та японських патентів та непатентної наукової літератури.

G

Google Book Search – повнотекстовий пошук у світовій електронній базі книг. Більш ніж 10 млн книг з найбільших бібліотек світу.

Google Scholar  повнотекстовий пошук наукової літератури за різними галузями знань та за різними джерелами, включаючи рецензовані статті, дисертації, книги, реферати і звіти, які опубліковані видавництвами наукової літератури, професійними асоціаціями, вищими навчальними закладами та іншими науковими організаціями.

Google Patents – база повних текстів патентів, надана американською фірмою United States Patent and Trademark Office (USPTO). На листопад 2011 р. доступно біля 8 млн патентів.

N

NARCIS Нідерландський національний портал наукової інформації, що містить понад 600 тис. публікацій (з них понад 240 тис. у відкритому доступі), у тому числі з репозитаріїв усіх голландських університетів та наукових установ.

O

OAIster  колекція цифрових ресурсів з відкритих архівів по всьому світу у рамках проекту всесвітньої бібліотечної організаціїї OCLC. На сьогоднішній день OAIster надає доступ до 25 млн записів від 1157 учасників.

Open DOAR  (The Directory of Open Access Repositories) – пошук достовірної наукової інформації у відкритих репозитаріях у всьому світі, який підтримується службою SHERPA Університету Ноттінгема. На липень 2011 р. представлено більш ніж 2000 репозитаріїв світу.

R

ROAR  (Registry of Open Access Repositories) – реєстр усіх репозитаріїв та інших джерел відкритої інформації в усьому світі. Проект є розробкою Університету Саутгемтон (Великобританія) та являється частиною мережі EPrints.org.

RePEc інтернет-проект, присвячений систематизації досліджень в галузі економіки. Це результат об’єднання зусиль сотень вчених-волонтерів та наукових організацій із понад 70 країн, спрямованих на підвищення доступності результатів наукових досліджень у галузі економіки.

RefSeek – пошуковик з академічних ресурсів. Понад мільярд джерел: енциклопедії, монографії, журнали. RefSeek — це веб-пошукова система для студентів і дослідників, яка має на меті зробити академічну інформацію легко доступною для всіх. RefSeek шукає понад п’ять мільярдів документів, включаючи веб-сторінки, книги, енциклопедії, журнали та газети. Унікальний підхід RefSeek пропонує студентам всебічне охоплення теми без перевантаження інформацією загальної пошукової системи — підвищуючи видимість академічної інформації та переконливих ідей, які часто губляться в плутанині спонсорованих посилань і комерційних результатів.

S

Springer  доступ до понад 10 мільйонів наукових документів: книги, статті, протоколи досліджень. Провідна мережа наукової, технічної та медичної інформації, що надає академічним дослідникам, науковим інституціям та R&D відділам прибуткових організацій якісний контент, інноваційну інформацію, продукти та послуги.

Science.gov американська державна пошукова система з 2200+ наукових сайтів. ІндексуюScience.gov здійснює пошук у понад 60 базах даних і понад 2200 наукових веб-сайтах, щоб надати користувачам доступ до понад 200 мільйонів сторінок авторитетної федеральної наукової інформації, включаючи результати досліджень і розробок.

W

WorldWideScience.org – глобальна наукова пошукова система, яка здійснює пошук інформації (не тільки публікацій) з різної тематики у національних та міжнародних наукових БД та порталах (60 БД з понад 60 країн світу).

WorldCat  пошук за вмістом 20 тисяч світових бібліотек. Дізнаєтесь, де лежить найближча потрібна вам рідкісна книга. Почніть роботу з WorldCat.org. Приблизно за дві хвилини ви зможете навчитися створювати профіль WorldCat.org, створювати та додавати елементи до списків, експортувати цитати та використовувати фасети для звуження критеріїв пошуку. Це швидкий спосіб познайомити себе з основами пошуку в найбільшій у світі колекції інформації про матеріали в бібліотеках.

Ресурси вільного доступу (Бази даних)

Д

Державна служба статистики України – офіційний веб-сайт служби.

Е

Електронна бібліотека авторефератів дисертацій (Ресурси Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського)55 тис. текстів авторефератів дисертацій, захищених в Україні з 1998 р. Складова Електронного фонду.

Електронні наукові фахові видання (Ресурси Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського) – українські наукові періодичні видання, представлені тільки в електронному вигляді (на жовтень 2011 р. – 41 екз.)

З

Законодавство України – БД законодавчих документів, яка підтримується Апаратом ВР України. Містить документи Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, органів вищої судової гілки влади України, міністерств і відомств, що зареєстровані в Міністерстві юстиції, міжнародні документи.

О

Офіційний веб-портал державної служби інтелектуальної власності України – нормативні і правові акти, інформаційні ресурси та інша корисна інформація.

П

Правова система Нормативні акти України (НаУ)правові системи НаУ об’єднують судові рішення, нормативно-правові акти, консультації, довідники в унікальний аналітичний комплекс. Системи НаУ – невід’ємний інструментом у роботі правника, юрисконсульта, судді, адвоката, керівника підприємства, бухгалтера, менеджера з персоналу та ін. У складі системи функціонує НАУ-Online – це пошукова інтернет-версія правових систем НаУ.

У

УКРПАТЕНТ-Український інститут інтелектуальної власності  національна та зарубіжна патентна інформація, інформаційні ресурси (12 баз даних) про об’єкти промислової власності та інформаційно-довідкові системи (ІДС) та інші патентно-інформаційні продукти.

A

arXiv найпопулярніший відкритий архів рефератів та повних текстів наукових публікацій, створений на базі бібліотеки Корнельського університету. Містить більше 684 тис. електронних публікацій (станом на червень 2011 р.) з фізики, математики, комп’ютерних наук, біології, фінансів та статистики.

C

CBS Statline Центральне бюро статистики Нідерландів.

ChemistryCentral 8 англомовних наукових журналів з хімії у відкритому доступі.

Cogprints Cognitive Sciences E-Print Archive – відкритий репозитарій з когнітивних наук: психологія, лінгвістика, комп’ютерні науки, філософія, біологія та ін., починаючи з 1950 р. Налічує більш ніж 6 тис. повнотекстових документів у вільному доступі.

D

DOAJ – Directory of Open Access Journals – близько 6100 повнотекстових рецензованих наукових та академічних журналів ( на червень 2011 р.) з усіх галузей знань, представлених різними мовами, видавці яких підтримують принципи відкритого доступу (OA).

E

Espacenet (Європейське патентне відомство) – вільний доступ до більш ніж 70 млн патентів та патентної документації у всьому світі, архів з 1836 року.

Eurostat Статистичне відомство у рамках Європейської Комісії.

EZB – Elektronische Zeitschriftenbibliothek – реферативно-повнотекстова база даних електронних журналів при бібліотеці університету Регенсбурга з різних галузей знань. На червень 2011 р. колекція налічує майже 50 тис. журналів, серед яких понад 29 тис. у відкритому доступі.

F

FreeFullPDF  розробка компанії KnowMade SARL. Надає доступ до більш ніж 80 млн наукових статей, патентів у вільному доступі в галузі медицини, біології, хімії, фізики, матеріалознавства та економіки. Глибина архіву – 10 років.

Free Medical Journals база даних, що нараховує 2226 медичних англомовних наукових журналів та 365 книг у відкритому доступі.

G

GreenFILE – наукова база даних вільного доступу на платформі EBSCOhost з проблем навколишнього середовища. Загальна кількість статей: приблизно 295 тис., з них більш ніж 4 600 – повнотекстових.

H

HighWire Press науковий портал бібліотеки Стенфордського університету, що надає доступ до більш ніж 1,5 тис. журналів, книг, конференцій та інших публікацій, 5 млн повнотекстових рецензованих статей, з них біля 2 млн. – у вільному доступі. Тематика: физичні, біологічні, медичні, соціальні та гуманітарні науки.

Hindawi пошук серед більш ніж 200 рецензованих наукових журналів відкритого доступу з інженерії, математики, фізики, хімії, комп’ютерних наук, біології, медицини та ін. видавничої корпорації Hindawi.

J

J-STAGE Japan Science and Technology Information Aggregator, Electronic – японський портал наукової інформації, який надає доступ до понад 740 наукових журналів, близько 360 тис. статей з різних галузей знань.

L

LISTA  Library, Information Science & Technology Abstracts – професійна база даних на платформі EBSCOhost для бібліотечних та інформаційних працівників, що включає понад 600 повнотекстових журналів, книг, дослідницьких звітів, матеріалів конференцій з усіх проблем бібліотечної справи та інформаційних технологій (ретроспектива з 1960-х рр.).

O

OAPEN – Open Access Publishing in European Networks – міжнародний проект відкритого доступу до монографій в галузі гуманітарних та соціальних наук. Повні тексти майже 1500 примірників.

OSTI – Office of Scientific & Technical Informational – портал, який підтримується U.S. Department of Energy (DOE), що забезпечує доступ до різноманітної наукової інформації: документів, патентів, проектів, конференцій і т.п., переважно в галузі енергетики. Містить біля 5 млн. документів з понад 50 реферативних наукових баз даних, починаючи з 1948 р.

P

PubMed Central відкритий повнотекстовий архів (репозитарій), що включає 1383 журнали з біомедицини (2,2 млн. статей). Окремі журнали тимчасово недоступні з періодом ембарго від кількох місяців до півроку з моменту появи друкованого видання.

S

ScientificReport – новий науковий журнал відкритого доступу від видавництва Nature, що охоплює всі галузі природничих наук. Публікації починаючи з 2011 року.

STATS-Statistical Assessment Service – неприбуткова, аполітична статистична служба при Університеті George Mason, що надає універсальні статистичні дані.

U

USPTO – Американський офіс патентів та товарних знаків (USPTO) надає доступ до повнотекстової БД патентів, виданих в США з 1790 р.

W

World Digital Library – Світова Цифрова Бібліотека: міжнародний проект, ініційований Бібліотекою Конгресу США, який надає безкоштовний доступ до різних типів цифрових матеріалів 7 мовами, які представляють культуру різних країн світу. На червень 2011 р. є доступ до 1575 матеріалів.

World Intellectual Property Organization (WIPO) – Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) – доступ до міжнародної нормативної бази інтелектуальної власності (IP), до міжнародної патентної системи (PCT) з пошуковою системою PATENTSCOPE.

Y

YourDictionary багатомовні онлайн-словники, тезауруси та тисячі інших ресурсів для перекладу.