26 Book Forum

539 переглядів

23.09.2019


18–22 вересня 2019 року у Львові та у понад 30 локаціях міста відбувся 26 BookForum – видатний культурний фестиваль країни.

 

Фокусна тема фестивалю – «Відшукування причетного» – назва одного з віршів українського поета Грицька Чубая.

Ми постійно шукаємо причетних до глобальних зрушень, так наче це знання дасть нам якусь владу над цими процесами. І шукаємо їх найчастіше десь ззовні, недооцінюючи власний вплив на все, що відбувається довкола.

 

У межах головної теми на фестивалі говорять про пошук спільної мови з іншими і розуміння, з ким цієї спільної мови навіть не треба шукати. Не оминуть і важливу проблему суспільства – турботу про довкілля, адже немає таких речей і явищ, до яких би ми не були прямо чи опосередковано причетні у цьому житті, навіть якщо ця причетність на перший погляд і не очевидна.

У 2019 році програма 26 BookForum налічує 700 подій, у яких беруть участь понад 1000 українських та іноземних учасників.

Серед авторів Форум відвідає Сергій Жадан, Оксана Забужко, Андрій Любка, Юрій Андрухович, Андрій Курков, Лариса Денисенко, Галина Ткачук, Ірина Славінська, Тарас Прохасько, Андрій Кокотюха, Ірен Роздобутько, Катерина Калитко, Мирослав Лаюк, Мар’яна Савка, Юрій Винничук та інші.

 

Почесні гості фестивалю

Ельчін Сафарлі сучасний азербайджанський письменник та журналіст. У своїх книгах розповідає про східні традиції, культуру, побут та кохання. Насамперед відомий як автор роману «Солодка сіль Босфору» (2008), в центрі сюжету якого — журналіст із Баку та «місто душі» Стамбул.

Арундаті Рой індійська екофеміністська письменниця, що пише англійською, активістка з питань соціальної справедливості й економічної нерівності, противниця неоліберальної глобалізації. Авторка двох сценаріїв і кількох збірок есе. Лауретка Букерівської премії 1997 року за роман «Бог Дрібниць» (представлений на «Літературному гіді), що став однією з найпопулярніших книжок і був проданий накладом більше ніж у 8 млн примірників. За свою активістську діяльність у 2002 році отримала Cultural Freedom Prize від Lannan Foundation.

Мар’ям Петросянвірменська письменниця у жанрі магічного реалізму та фентезі. Авторка роману «Будинок, в якому…» (представлений на «Літературному гіді») та казки «Казка про собаку, яка вміла літати».

 

 

 

Цікаві події 26 Book Forum

  • Олег Сенцов презентує збірку автобіографічної прози

Сенцов О. Маркетер / О. Сенцов. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 376 с.

Ім’я Олега Сенцова, кінорежисера, сценариста, письменника, громадського активіста, ув’язненого 2014 року в Криму та засудженого до 20-ти років за звинуваченням у тероризмі, сьогодні відоме кожному українцеві.

«Маркетер» — збірка малої автобіографічної прози Олега. Автор розповідає в ній здебільшого про свої студентські роки: складання іспитів, будні в гуртожитку і на квартирах, нестримні веселощі, безгрошів’я — звичні складові життя молоді, яка здобуває знання. Початок дев’яностих. Зміна цінностей. Руйнування стереотипів, становлення та загартовування душі й характеру. Любов, дружба, виживання і бізнес... Вдумливий та уважний читач знайде все це у новій книжці Олега Сенцова. Переклад українською мовою поданий поруч із оригіналом.

  • Автограф – сесія С. Жадана

Сергій Жадан – український поет, прозаїк, перекладач, громадський активіст. Літературні твори Сергія Жадана одержали численні національні та міжнародні нагороди, були перекладені тринадцятьма мовами, зробивши автора одним з найвідоміших сучасних українських письменників.

 

  • Презентація книги В. Кіпіані «Справа Василя Стуса»

Кіпіані В. Справа Василя Стуса : збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР / В. Кіпіані. – Киів : Vivat, 2019 – 688 с.

У книжці зібрано архівні документи з кримінальної справи Василя Стуса, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Ознайомившись із наведеними матеріалами, читачі дізнаються про невідомі факти щодо життя, ув’язнення та загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом «Секретно»: суд і роль адвоката Медведчука, останні роки життя в таборі особливого режиму, Нобелівська премія: чи мав поет шанс її здобути?, смерть Василя Стуса: хворе серце, убивство чи самогубство?

  • Показ фільму «Солодка Даруся»

Фільм «Солодка Даруся», знято за мотивами роману української письменниці Марії Матіос. Зйомки проходили в українських Карпатах і на Львівщині. Фільм розповідає про окупацію радянськими військами Західної України. До фільму залучили українських, польських та французьких акторів.

Дивіться тизер фільму «Солодка Даруся»

  • На фестивалі представлена нова книга М. Матіос.

Матіос М. Букова земля : роман / М. Матіос. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2019 – 928 с.

Це своєрідна сага, що описує події 255-ти років на прикладі історії п’яти родин різного суспільного рівня і статусу, а також історичних персонажів, так чи інакше пов’язаних з Буковиною. Сама авторка означила жанр свого твору як роман-панорама. Географія його подій простягається від буковинського хутора Сірук — до Відня, Берліна, Бухареста, Москви і Берна. А обрамленням роману виступає особливий сюжет зі Станиці Луганської літа 2014 року.

Ніч музики та поезії «non-stop» – це поєднання найкращої поезії від іноземних та українських учасників літературного фестивалю з музикою відомих українських та закордонних гуртів.

  • Автограф – сесія з Євгеном Клопотенком

Євген Клопотенко – відомий український кулінар, випускник кулінарної школи Le Cordon Bleu і засновник гастромайстерні Confiture. У шанувальників відомого кулінара є можливість зробити фото зі своїм кумиром.

 

І ще багато, багато іншого.

 

 

 

Радимо прочитати: новинки 26 Book Forum

Плохій С. Загублене царство. Історія «Русского мира» з 1470 року до сьогодні / С. Плохій. – Харків : Фоліо, 2019. – 320 с.

Нова книжка С. Плохія стала відгуком професійного історика, одного з провідних спеціалістів в галузі історіографії та історії Східної Європи, на російсько-український конфлікт, що розгорівся в 2014 р. Детально розглядаючи історію українського та російського народів, автор доводить, що коріння цього конфлікту заховано в самому процесі становлення Росії як держави. Та й саме піднесення як російської держави, так і російської нації, її великодержавний статус — все це трималося на Україні, якій треба було бути окремою, але невіддільною частиною Росії. Багато хто в Кремлі та за його межами у виході України з-під впливу Росії побачив атаку на саму Росію.

Гейстінгз М. І розверзлося пекло. Світ у війні 1939–1945 років / М. Гейстінгз. – Київ : Клуб сімейного дозвілля, 2019. – 752 с.

Цю працю назвали однією з найкращих документальних розвідок про Другу світову війну. Тут зібрано все: інтерв'ю, щоденники, листи, спогади й різноманітні особисті документи. Від Дюнкерка до Іодзіми, від Сталінграда до Гвадалканалу. Описи битв як на суходолі, так і на морі. Усі подробиці військових операцій та економіка країн-учасниць війни, логістика забезпечення армій, політичні портрети й замальовки у Французькому генеральному штабі, Білому домі чи Міністерстві у справах колоній. Твереза й реалістична картина епохальної та кривавої події ХХ століття без жодної романтизації й кабінетної героїки.

 

Патрикаракос Д. Війна у 140 знаках. Як соціальні медіа змінюють військовий конфлікт ХХІ століття / Д. Патрикаракос. – Київ : Yakaboo Publishing, 2019. – 352 с.

Патрикаракос здолав тисячі кілометрів трьох континентів, щоб описати, як Homo digitalis по-новому визначає конфлікт нашої епохи. Він пише про війну Ізраїлю 2014 року проти ХАМАСу, архетипову асиметричну війну ХХІ століття, яка штовхає державу у протистояння з недержавним суб’єктом, про російсько-українську війну, про те, як Ісламська держава використовує соціальні медіа для радикалізації та вербування. Так ця книжка стала «інтимним і детальним портретом війни ХХІ століття, а також людей і технологій, які її видозмінюють».

Томчук Д. Тут клює. Відверті історії українського бізнесмена / Д. Томчук. –Київ :  Наш формат, 2019. – 384 с.

Український бізнес — це не проста прогулянка. Він формувався у жорстких умовах: коли розвалювалися старі економічні зв’язки та створювалися нові. Тому й уроки, які він дає, — безжальні й унікальні. У цій книжці інвестор Дмитро Томчук ділиться власними спостереженнями, які він накопичив протягом десятків років підприємництва — від 90-х до сьогодні. Як зробити так, щоб гроші працювали на вас? Чи можна довіряти партнерам? Коли потрібна дискусія, а коли — одноосібні рішення? І, зрештою, чому попри всі труднощі варто розбудовувати власну справу в Україні?

Шиян Г. За спиною / Г. Шиян. – Харків : Фабула, 2019 – 352 с.

Літературна премія Європейського союзу (2019 року)

 27-річна Марта із покоління солом’яних сиріт — понуре дитинство у маленькому містечку, мама, яка покинула сім’ю заради заробітків в Італії. Але це лише стало поштовхом до того, щоб зробити успішну кар’єру в ІТ-галузі. Марта щиро насолоджується комфортом та добробутом, який створює для себе і для свого бойфренда Макса, і намагається триматися осторонь політичних новин. Аж ось в один момент її затишний світ перевертається догори ногами. Макс бере повістку в армію. Марта намагається відповідати суспільним очікуванням і прийняти такий крок, але внутрішній конфлікт і образа за те, що він не залишився з нею, не дають їй спокою. Гострий внутрішній конфлікт, який намагається подолати головна героїня, спровокований переоцінкою цінностей і тілесністю, яку не завжди вдається приборкати. Як вона долає депресію? Які рішення приймає? І головне: куди її приводить намагання втечі?

 

Чапай А. Дивні люди / А. Чапай. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2019. – 304 с.

Головний герой цієї книжки – неандерталець Стьопа. Тобто може він ніякий і не неандерталець, але оповідь веде саме він і сам себе щиро не зараховує до роду Хомо сапієнсів. Згідно з версією Стьопи, його вивели вчені на секретному об’єкті десь в українському селищі Степанівка.

 Стежачи за подіями книжки, ми виявляємо, що ніякий Стьопа не неандерталець, а от із його розумовим розвитком (і емоційним інтелектом заодно) щось не так. Що найцікавіше, цей великий повнолітній неандерталець так нагадує багатьох людей, розсипаних по Україні. Зрештою, кожен із нас в Україні – трошки неандерталець. Чи за розвитком, чи за емоційним інтелектом.