Історія бібліотеки

Бібліотека Бердянського державного педагогічного університету, як одна з найбільших бібліотек міста, має свою цікаву й неповторну історію. У цьому першому корпусі університету ще в далекому 1872 було відкрито чоловічу гімназію. Після революції в 1920-1932 роках в цьому корпусі були педагогічні курси, педагогічний технікум, на базі якого і виник в 1932 році інститут соціального виховання з факультетами: соціально-економічним, агро-біологічним, техніко-математичним та дошкільного виховання. А вже в 1933 році інститут соціального виховання було реорганізовано в педагогічний інститут з тими ж факультетами, а ще через рік при ньому був відкритий учительський інститут з історичним, природно-географічним, фізико-математичним і філологічним факультетами.

Офіційною датою організації бібліотеки інституту вважається 1932 В основу фонду бібліотеки увійшов фонд бібліотеки педагогічного технікуму, який у всі ці роки комплектувався згідно спеціальностями факультетів. Важко сказати, увійшли в цей фонд книги чоловічої гімназії, що теоретично цілком можливо, так як у фонді збереглися книги, видані в ті роки.

Напередодні Великої Вітчизняної війни фонд бібліотеки вже налічував більше 10 000 примірників книг.

10 вересня 1941 інститут був евакуйований в м.Душанбе, куди було вивезено і фонд бібліотеки.

14 грудня 1943 Бердянський учительський інститут повернувся з евакуації і відновив свою діяльність. Значна частина фонду бібліотеки була втрачена, повернулося тільки 4500 примірників книг.

У 1953 учительський інститут був реорганізований в державний педагогічний інститут з фізико-математичним факультетом та факультетом підготовки вчителів початкових класів. Змінилися спеціальності і знову довелося практично з нуля комплектувати фонд бібліотеки. Багато зусиль довелося докласти керівництву інституту і бібліотеки, щоб укомплектувати необхідний фонд навчальної літератури і повною мірою забезпечити навчальний процес. Швидкими темпами відновлювався і поповнювався фонд бібліотеки. Так, в 1955 році фонд бібліотеки вже налічував 67057 примірників.

Складність укомплектуванні фонду бібліотеки була ще й у тому, що інститут постійно реорганізовувався. Так, в 1972 році в інституті був закритий фізико-математичний факультет тлі відкрито факультет підготовки вчителів загальнотехнічних дисциплін і довелося збирати фонд навчальної загально-технічної літератури.

У 1980 році фонд бібліотеки складав 145 583 примірники, в 1990 році — 249 564 примірники, у 2002 році — 240 508 примірників.

Зменшення кількості фонду було пов’язано насамперед з тим, що за попереднє десятиліття довелося очистити фонд від морально застарілою і непрофільної літератури. Одночасно знизилася, через нестачу фінансування, надходження нової літератури.

У липні 2002 року педагогічний інститут реорганізовано в Бердянський державний педагогічний університет, розвиток якого характеризується динамізмом. Разом з університетом росте і розвивається бібліотека.

 

Інформаційні технології та сучасні засоби комунікації зробили свій внесок у існування бібліотеки двадцять першого сторіччя. Відбулись ці зміни і з нашою бібліотекою. Для можливості працювати з електронними версіями видань у 2006 році в бібліотеці був створений і успішно запрацював комп’ютерний клас, який підключили до світової інтернет – мережі та Wi-Fi. Це дало змогу всім бажаючим працювати з фондами не лише нашої бібліотеки, але й з фондами провідних бібліотек України та світу.

З придбанням у тому 2006 році програми «Політек-Софт» фонди оброблюються сучасними методами з внесенням їх до електронної бази. Це дало можливість добавити до існуючих алфавітних та систематичних каталогів новий електронний каталог видань, корисних кафедрам та інститутам.

Досягнення не спиняють невтомний колектив бібліотеки. У грудні 2012 р. силами співробітників бібліотеки, за підтримкою керівництва університету та меценатів міста був відкритий перший у Запорізькій області Фонд рідкісної та цінної книги, у якому на даний час зібрані та любовно зберігаються близько 1000 рідкісних видань XIX-XX століття.

 

У 2013 році в бібліотеці відкривається власний медіа-центр, в якому накопичуються, зберігаються та систематизуються електронні версії праць як наших викладачів, так і викладачів інших навчальних закладів.

Перлиною, та гордістю колективу бібліотеки став наш улюблений сайт, який відкрився 18 лютого 2014 року, бо відтепер ми маємо змогу розказати про себе іншим бібліотекам України та світу. Ми зареєстровані у бібліотечної асоціації України, підтримуємо зв’язок з іншими національними бібліотеками. На сайті можна знайти всю необхідну інформацію як в електронному каталозі видань, так і в запропонованих корисних посиланнях, підготовленими нашими фахівцями.

Доречним буде сказати, що у 2015 році наш сайт став переможцем Всеукраїнського конкурсу з популяризації читання на сайтах бібліотек України. Колектив отримав Грамоту Міністерства культури України і Української бібліотечної асоціації в номінації «Кращий сайт з популяризації читання бібліотеки вищого навчального закладу». Так що нам є чим гордитись і є до чого прагнути.

Не дивлячись на те, що завдяки інноваційним технологіям новий етап розвитку отримали всі сфери людської діяльності, бібліотечні послуги були і залишаються актуальними, бо бібліотека завжди буде зв’язком між минулим та сучасним.

Бібліотека. Бердянський державний педагогічний університет