Т. Снайдер. Криваві землі

Пропонуємо прочитати.

Т. Снайдер. Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним / Тімоті Снайдер. – К.: Дуліби, 2015. -584 с.

ФОТО 1 obl400«Криваві землі – це книга про окремих людей. Наприклад про українця, який навесні 1933 року власноруч викопав собі могилу – бо знав, що помре з голоду, як уже до нього померли мільйони українців. Він викопав її, щоб уникнути безчестя, щоб його не кинули у візок і не відвезли в загальну яму. І коли відчув, що надійшов його час, ліг в неї і помер.

Це книга про польського офіцера, який був радянським полоненим. У 1939 – 40-ві роки він писав щоденника аж до розстрілів у Катині, і останній запис у ньому виглядає так: «Вони попросили мою обручку, яку я…». На цьому запис обривається.  І зрозуміло, що обручку, найімовірніше, забрав його кат.

Це книга про молоду єврейку, яку замкнули в синагозі в Ковелі у вересні 1942 року. Голокост на той час тривав давно – і вона знала, що буде. На стіні синагоги поміж передсмертних  написів інших людей вона написала мамі: «Мені шкода, що я не можу бути з тобою. Цілую тебе багато – багато разів».

Це троє з 14 млн.  цивільних людей, які не брали участь в бойових діях. Їх було убито на землях які я називаю кривавими, у проміжку між 1933 та 1945 роками – у той час, коли Сталін і Гітлер були при владі. У всіх цих статистичних одиниць було життя, були свої імена. Українця, який викопав собі могилу в 1933-му році звали Петро Вельдій. Польський офіцер, у якого відібрали перед стратою обручку – Адам Сольський. Єврейська дівчина, яка написала мамі прощальну записку на стіні ковельської синагоги – Добця Каган.

Нацистський і радянський режими перетворювали людей в цифри. Деякі з них ми можемо порахувати тільки приблизно, деякі реконструюються з достатньою повнотою.  Ми, вчені, повинні шукати ці цифри і пояснювати їх в більш широкому контексті. Ми, гуманісти, повинні знову перетворити цифри в людей. Якщо ми не зможемо цього зробити,  значить Гітлер і Сталін сформували не тільки наш світ, але й нашу людяність». (Тімоті Снайдер)